Fargʻona viloyati Rishton tumani, Yangiyoʻl mahallasi aholisi Oliy Majlis Inson huquqlari boʻyicha vakiliga (ombudsman) jamoaviy murojaat bilan murojaat qildi.
Fuqarolar bolalar maktabga qatnash uchun Toshkent–Fargʻona magistral yoʻli orqali harakatlanishiga toʻsiq boʻlgan, piyodalar uchun yoʻlak yoʻqligi masalasini koʻtardi va mahalla bolalari uchun xavfsiz yoʻl ochishda yordam soʻradi.
Ombudsmanning Fargʻona viloyatidagi mintaqaviy vakili hamda Rishton tumani hokimligi bilan hamkorlikda joyiga chiqib holat oʻrganildi. Fuqarolar bilan ochiq muloqot oʻtkazilib, vaziyat atroflicha tahlil qilindi.
Xalq deputatlari va viloyat, shahar va tuman organlari vakillaridan iborat ishchi guruh tuzilib, mahalladan maktabgacha boʻlgan 720 metr masofada yangi yoʻl qurish ishlari boshlandi. Hozirda yoʻlni tekislash ishlari olib borilmoqda.
174 oila koʻchada qoladimi?
Oilaviy yotoqxonada yashash — huquq yoʻq degani emas. Baʼzilar oilaviy yotoqxonada yashayotgan insonning qadri yoʻq, deb oʻylaydi.