Nipah tufayli Oʻzbekiston Hindiston reyslari nazoratini kuchaytirdi: bu qanday virus?
Hindistonda hayot uchun xavfli Nipah virusi tarqalayotgani haqida xabarlar ortidan qator davlatlar, jumladan Oʻzbekiston, chegara va sanitariya nazoratini kuchaytirdi.
Hindistonning Gʻarbiy Bengal shtatida hayot uchun xavfli Nipah virusi tarqalayotgani haqida xabar berildi.
Maʼlumotlarga koʻra, Tailand Gʻarbiy Bengaldan reyslarni qabul qiladigan uchta aeroportda yoʻlovchilarni tekshirishni boshlagan. Nepal esa nafaqat Katmandu xalqaro aeroportida, balki Hindiston bilan quruqlikdagi chegara oʻtish joylarida ham tibbiy nazoratni kuchaytirgan.
Shuningdek, Qirgʻiziston, Qozogʻiston va Oʻzbekiston rasmiylari chegara punktlarida tibbiy koʻrik va sanitariya tekshiruvlarini kuchaytirganini maʼlum qildi.
Yanvar oyi boshida Gʻarbiy Bengalda besh nafar tibbiyot xodimi Nipah virusini yuqtirgan, ulardan biri ogʻir ahvolda ekani xabar qilingan. Virus yuqqanlar bilan aloqada boʻlgan taxminan 110 kishi karantinga olingan.
Mutaxassislar taʼkidlashicha, Nipah virusi hayvonlardan odamlarga yuqishi mumkin boʻlgan xavfli kasallik hisoblanadi. Ushbu virusga qarshi hozircha emlash yoki samarali davolash usuli mavjud emas, oʻlim darajasi esa 40 foizdan 75 foizgacha yetishi mumkin.
Rasmiylar nima deydi?
Oʻzbekiston rasmiylari hozircha mamlakat hududida Nipah virusi bilan bogʻliq holatlar qayd etilmaganini maʼlum qildi. Ularning taʼkidlashicha, “bu kasallikning mamlakatimizga kirib kelish ehtimoli juda past”.
Sogʻliqni saqlash idoralari aholini xotirjam boʻlishga, biroq safar paytida sanitariya qoidalariga qatʼiy amal qilishga chaqirmoqda. Isitma, kuchli bosh ogʻrigʻi yoki nafas olishda qiyinchilik kabi alomatlar kuzatilsa, darhol shifokorga murojaat qilish tavsiya etiladi.
Qisqacha xulosa: hozircha Oʻzbekistonda Nipah virusi bilan bogʻliq xavf qayd etilmagan, ammo profilaktika va chegara nazorati choralari kuchaytirilgan. Vaziriyat rasmiy manbalar orqali kuzatib borilmoqda.
Qirgʻiziston Hindistondan Nipah virusiga moyil hayvonlar importini taqiqladi
Qirgʻiziston 28 yanvardan boshlab Hindistondan Nipah virusiga moyil boʻlgan hayvonlar va hayvon mahsulotlarini olib kirishni vaqtincha taqiqladi.
Hindistondagi xavfli virus Oʻzbekistonga kirib keldimi?
Dunyo sogʻliqni saqlash tizimi navbatdagi xavf — Nipah virusi bilan toʻqnash kelmoqda. Ushbu virus asosan koʻrshapalaklar orqali insonlarga yuqadigan zoonoz kasallik hisoblanadi.
Hindistonning yetakchi shifoxonasi Oʻzbekistonda zamonaviy tibbiyot markazi barpo etadi
Oʻzbekiston elchixonasi va Hindiston Global savdo va texnologiya kengashi (Global Trade & Technology Council of India - GTTCI) tomonidan investitsiyalar, tibbiyot, farmatsevtika va taʼlim sohalaridagi oʻzaro munosabatlarga bagʻishlangan biznes-forum oʻtkazildi, deb xabar qilmoqda "Dunyo" AA muxbiri.