Chust tumanida zamonaviy qurilish materiallari tayyorlanmoqda
Prezident Shavkat Mirziyoyev 16 sentabr kuni Chust tumanidagi “Megaton” korxonasining gaz-beton bloki ishlab chiqarish majmuasida boʻldi.
16.09.2025, 15:35
“Namangan” erkin iqtisodiy zonasida joylashgan, "Turonbank" tomonidan moliyalashtirilgan gazoblok korxonasi 40 million dollarlik loyiha boʻlib, bu yerga Xitoy, Germaniya, Daniya kabi davlatlardan innovatsion texnologiyalar keltirib oʻrnatilgan. Shu bois, ishlab chiqarilayotgan mahsulotlarning sifati va samaradorligi yuqori.
Masalan, Germaniya texnologiyasi energiya tejamkorlikni taʼminlaydi. Bunday gazoblokdan qurilgan binoni tashqi izolyatsiya qilish shart boʻlmaydi, ichkaridagi issiqlik va salqinlik toʻrt karra kam yoʻqotiladi. Natijada elektr energiyasi xarajati 45 foizgacha qisqaradi.
Ishlab chiqarishda “Megaton” korxonasiga qarashli “Namangan sement”ning 550 markali sementidan foydalaniladi. Bu orqali qoʻshilgan qiymat zanjiri yaratilgan. Korxonada 500 ta yangi ish oʻrni ochilgan.
Davlat rahbari bu yerdagi ish jarayoni, laboratoriya va mahsulotlarni koʻzdan kechirdi. Mutasaddilar mahsulot sifati, issiq va sovuqqa chidamliligi haqida maʼlumot berdi.
– Qurilish sanoatimiz zamon talabiga moslashib, sifatli mahsulotlar ishlab chiqarayotgani yaxshi, – dedi davlat rahbari. – Bunday innovatsion texnologiyalarni import ulushi yuqori boʻlgan boshqa tarmoqlarda ham qoʻllash kerak. Shunda bozorda raqobat, xaridorlarda tanlov boʻlib, joylarda ish oʻrni koʻpayadi. Buning uchun izlanuvchan tadbirkorlarni qoʻllab-quvvatlashda davom etamiz.
Mazkur korxonada yiliga 600 ming metr kub mahsulot ishlab chiqariladi. Bu viloyatda gʻishtga boʻlgan ehtiyojning 28 foizini qoplashi kutilmoqda.
Loyihaning ikkinchi bosqichida avtoklav gazoblok devori, maxsus kley, kimyoviy qorishma va suvoqlarni mahalliylashtirish rejalashtirilgan.