IIV oʻz safida tozalash ishlarini davom ettirmoqda
Maʼlumotlarga koʻra, 60 ga yaqin xodim huquqbuzarliklari uchun qoʻlga olingan va jazolangan. Shuningdek, nooʻrin harakatlari uchun 557 nafar rahbar va xodimga intizomiy jazo qoʻllanilgan. Tizimdagi turli qoidbuzarliklar tufayli 479 nafar xodim ichki ishlar organlaridan boʻshatilgan.
Ichki ishlar vazirligi ShXBB joriy yil davomida nopok xodimlarga nisbatan koʻplab tezkor tadbirlar oʻtkazganini maʼlum qildi.
Toshkent viloyatida Karantin tadbirlarini taʼminlash guruhi xodimi fuqaroni kelgusida isteʼmolga yaroqsiz goʻsht mahsulotlarini olib oʻtishiga koʻz yumish evaziga 500 AQSh dollari olgan vaqtda ushlangan.
Samarqandda Pastdargʻom tumani IIB profilaktika inspektori ish yurituvidagi hujjatlar boʻyicha chora koʻrmaslik evaziga fuqarodan 800 AQSh dollari olgan holda ushlangan.
Namangan viloyatida Davlatobod tumani IIB patrul-post xizmati xodimi fuqaroni avtomashinasidan giyohvandlik moddasi aniqlanganda chora koʻrmaslik evaziga undan umumiy qiymati 11 million soʻmlik tilla taqinchoqlarni tamagirlik yoʻli bilan olgan holda ushlangan.
Mazkur xodimlar lavozimlaridan boʻshatilgan, toʻplangan hujjatlar esa prokuratura organlariga yuborilgan.
Joriy yilning 4 iyul kuni 1977 yilda Andijon shahrida tugʻilgan fuqaro D.A. 1982 yilda tugʻilgan turmush oʻrtogʻi M.D. bilan Andijon shahri Oʻrikzor mahallasida kelib chiqqan janjal oqibatida ayolni boʻyin qismiga xoʻjalik pichogʻi bilan urib jarohat yetkazib, voqea joyidan yashiringan. Bu haqda Ichki ishlar vazirligi matbuot xizmati xabar qildi.
Koʻchada hayvon qiyofasini aks ettiruvchi niqobdan foydalangan holda oʻsha jonzotning xatti-harakatlariga taqlid qilgan bolalarning ota-onalari jarima toʻlaydi. Bu haqda Ichki ishlar vazirligi matbuot xizmati maʼlum qildi.