Jahon banki yana Oʻzbekistonga imtiyozli kredit ajratdi
Jahon banki ijrochi direktorlar kengashi Oʻzbekistonning geofazoviy maʼlumotlardan foydalanishini yaxshilash uchun 35 million AQSh dollarlik imtiyozli kredit ajratganini maʼlum qildi.
Foto: Jahon bank
Qayd etilishicha, mazkur loyiha davlat xizmatlarini raqamlashtirishga yordam beradi va butun mamlakat boʻylab hududlarni rivojlantirishga hissa qoʻshadi.
Keltirilgan maʼlumotga koʻra, loyihaga Oʻzbekiston hukumati taxminan 5,7 million AQSh dollar ajratadi.
"Davlat organlari va xususiy sektor oʻrtasida fazoviy maʼlumotlar almashinuvini takomillashtirish, kadastr bazasi xaritalarini yaratishni yakunlash, kommunal liniyalar reyestrini shakllantirish, hududiy hokimiyat organlarining geofazoviy maʼlumotlarni boshqarish sohasidagi salohiyatini kuchaytirish ustuvor vazifalardan iborat. Jahon banki hukumatga ushbu sohalarda muvaffaqiyatga erishishda yordam beradigan ushbu yangi loyihani qoʻllab-quvvatlashdan mamnun", degan Jahon bankining Markaziy Osiyo boʻyicha direktori Tatyana Proskuryakova.
Loyiha Oʻzbekiston Iqtisodiyot va Moliya vazirligi huzuridagi Kadastr agentligi tomonidan 2025-2030 yillarda amalga oshiriladi va quyidagi tarkibiy qismlarni oʻz ichiga oladi:
1-komponent: Milliy fazoviy maʼlumotlar infratuzilmasini ( NSDI) markaziy darajada rivojlantirishni qoʻllab-quvvatlash . Loyiha NIDPni Oʻzbekiston elektron hukumatining raqamli ekotizimiga yanada integratsiyalashuvi boʻyicha qator tadbirlarni amalga oshirish imkonini beradi.
2-komponent: Mintaqaviy va shahar darajasida geofazoviy infratuzilmani mustahkamlash. Loyiha mintaqaviy va munitsipal darajadagi xaritalash va geodeziya tizimlarini takomillashtirish hamda milliy geodeziya va xaritalash uskunalari va dasturiy taʼminotini yangilaydi, jumladan, GPS maʼlumotlarini olish uchun 80 ta yangi doimiy ishlaydigan maʼlumot stansiyalarini (CORS) oʻrnatishni oʻz ichiga oladi. Ushbu chora-tadbirlar butun mamlakat boʻylab maʼlumotlar va yer resurslari maʼlumotlarini xaritalashning aniqligini oshiradi.
Eslatib oʻtamiz, avvalroq Jahon banki Oʻzbekistondagi elektr tarmoqlarini modernizatsiya qilish uchun 100 million AQSh dollarlik imtiyozli kredit ajratgan edi.
Jahon banki Oʻzbekistonga 800 million dollarlik imtiyozli kredit ajratadi
Jahon banki ijrochi direktorlar kengashi Oʻzbekistonda ish oʻrinlari yaratish, xususiy sektorni rivojlantirish va xalqaro savdoni kengaytirishga qaratilgan islohotlarni qoʻllab-quvvatlash maqsadida 800 million dollarlik imtiyozli moliyaviy paketni maʼqulladi.