• 2026 yilda – 164 850 kishi,
• 2027 yilda – 165 850 kishi,
• 2028 yilda – 166 850 kishi Italiyaga qonuniy yoʻl bilan kirish imkoniga ega boʻladi.
Dastur doirasida qishloq xoʻjaligi, turizm, oilaviy xizmat, qurilish kabi sohalar ustuvor yoʻnalish sifatida belgilangan. Arizalar esa «click day» deb nomlangan maxsus sanada qabul qilinadi.
Bosh vazirlik bayonotida yangi reja «mamlakat iqtisodiyoti uchun zarur boʻlgan ishchi kuchini Italiyaga jalb etishni» maqsad qilgani taʼkidlangan.
Qarorda mavsumiy va doimiy ishchilar, uy xizmatchilari hamda parvarishchilar uchun alohida kvotalar belgilanadi. Shuningdek, Italiya bilan hamkorlik qilayotgan va noqonuniy migratsiyani toʻxtatishga koʻmaklashayotgan mamlakatlar uchun «imtiyozli kvota» tizimi joriy etiladi.
Rossiya–Ukraina urushi boshlanganidan soʻng, bir qator Yevropa Ittifoqi davlatlarining Markaziy Osiyoga, xususan Oʻzbekistonga boʻlgan qiziqishi sezilarli darajada ortdi. Bu holat mintaqadagi geosiyosiy muvozanat oʻzgarayotgani, shuningdek, Yevropa Ittifoqining yangi tashqi siyosiy strategiyasidan dalolat beradi.
Italiyaning raqobatni himoya qilish organi — Antitrust-AGCM AQShning Apple kompaniyasiga mobil ilovalar bozorida ustun mavqeini suiisteʼmol qilgani uchun 98,6 million yevro miqdorida jarima soldi.
Oʻzbekistonda AES qurilishiga Italiya tomoni ham koʻmaklashadi
“Oʻzatom” agentligi direktori Azim Ahmedxojaєv boshchiligidagi delegatsiya 20–22 oktabr kunlari Italiyaning Genuya shahriga amaliy tashrif bilan bordi.